Potřebujete poradit?
Zavolejte nám na tel.: 495 428 260

Užitečné informace

V této části jsou vysvětleny některé pojmy vztahující se k libelám, jako je přesnost, citlivost, ....


Citlivost libely (často chápána jako její přesnost) je definována jako změna úhlu (nebo sklonu) potřebného pro pohyb bubliny v libele o určitou vzdálenost.

Citlivost libely většinou bývá definována úhlem nebo gradientem (sklonem). Obvyklými jednotkami úhlů jsou stupně (°), minuty (') a sekundy ("). 1 stupeň = 60 minut a 1 minuta = 60 sekund. (1 ° = 60 'a 1' = 60 ").  Jednotkou gradientu (sklonu) jsou obvykle délkové jednotky mm/m (milimetry na metr).

Pro vyjádření sklonů se případně mohou používat také procenta, nebo poměry (např 1:1, což konkrétně je 45 %). Tyto jednotky ale nebývají na rozdíl od různých sklonoměrů u libel obvyklé.

Na některých kruhových libelách jsou u soustředných kružnic jednotky ve stupních zobrazeny, obdobně tomu je i u podélných libel. Na jiných libelách najdeme jednu či více kružnic bez označení přesnosti. Pokud není výrobcem stanoveno jinak, pak přesnost těchto libel obvykle není dána a kružnice slouží k vystředění bublinky v libele.

Citlivost libel je dána jejich vnitřním poloměrem zakřivení, po kterém se uvnitř libely pohybuje bublina. I když to není vždy vidět, všechny libely jsou zakřivené. Principem fungování libel je prostá skutečnost, že bublina se bude udržovat na nejvyšším bodě zakřivení díky působení gravitace na kapalinu uvnitř libel.

Příklad .. bublina na spodním obrázku se posunula o určitou konkrétní vzdálenost mimo střed libely. Můžeme v tomto případě říci, že libela má citlivost 5 stupňů při posunu bublinky právě o tuto konkrétní vzdálenost. Vyjádřeno gradientem (sklonem), pak má libela citlivost 87 mm/m (tangens :-) ). Pokud tuto libelu položíte například na 1 m dlouhý trám, a jeden jeho konec zvednete o 87 mm, vznikne úhel 5 stupňů a bublina se přitom posune o již zmíněnou konkrétní vzdálenost.

Zjednodušme to … čím více se bublina posune do strany při stejném naklonění rozdílných libel, tím větší citlivost (přesnost) ta či ona libela má. Jestliže naopak bublina libely bude "sedět" stále na stejném místě, ačkoli libelu nakláníme jako na horské dráze, pak citlivost (jak už ostatně samo slovo naznačuje) nebude z nejlepších.

Jakou citlivost libel si vybrat?

Takovou, s jakou jste schopni pracovat .. názorným příkladem je klasická 1m dlouhá stavební vodováha. Pokud u ní výrobce udává přesnost 0,3 mm/m, můžete naplno využít její kvalitu pouze tehdy, umíte-li vodováhu na jednom jejím konci zdvihnout o 0,3 mm !  Jestliže naopak budete mít zařízení, které je nutné do horizontální roviny urovnat naprosto přesně a použijete k tomu jemné rektifikační šrouby, pak citlivost 0,3 mm/m pravděpodobně bude velmi nedostatečná.

O nás

Společnost NATURA HRADEC s.r.o. byla založena v roce 1993.

Hlavními aktivitami společnosti jsou zakázková výroba z plastů, výroba pomůcek pro geodetické společnosti a prodej měřidel používaných nejen ve stavebnictví.

Služby

Na zakázku vyrábíme na vstřikovacích lisech výrobky z plastů o hmotnosti do 1100 g , a to téměř ze všech používaných materiálů - polypropylen, polyetylen, ABS, polystyren, polyamid, i s přídavkem skla. Zajišťujeme výrobu forem a jejich ověření před zahájením seriové výroby. Bližší informace na http://lisovna.naturahradec.cz/.

Kontakt

NATURA HRADEC s.r.o.
Blešno 30
503 46 Třebechovice pod Orebem

Telefon    495 428 260
E-mail      obchod@naturahradec.cz

Zobrazit úplný kontakt »